Kenneth Branagh
Született: 1960. december 10. - Belfast
Ő a középső gyerek a családban, van egy öt évvel idősebb bátyja és egy tíz évvel fiatalabb húga. Az apja asztalos volt, a protestáns munkáscsalád egy dohánygyár mellett éldegélt. Kenneth 9 éves volt, amikor a jobb megélhetés reményében átköltöztek az angliai Readingbe. A kisfiúnak akadtak problémái: az iskolában el kellett sajátítania az angol akcentust, míg otthon ír maradhatott... Különben jól boldogult, az iskolai rögbi- és futballcsapat kapitánya lett és könyv-ismertetőket írogatott a helyi újságba. Tizenötéves volt, amikor megnézte a Hamletet Derek Jacobival a címszerepben, s ekkor határozta el, hogy színész akar lenni.
A középiskola elvégzése után Anglia két legjobb színművészeti főiskolájára jelentkezett, mindkettő felvette volna, de a Central School of Speech and Drama és Royal Academy of Dramatic Art közül az utóbbit választotta. Még színinövendék korában főszerepet kapott az Another Country című West End-produkcióban, alakítását a közönség ünnepelte, s a kritikusok is elismerték. Az igazi nagy sikert azonban huszonhárom évesen aratta, amikor a Royal Shakespeare Company előadásán az V. Henrik címszerepét alakította. Egy ideig a neves társulat tagja maradt, de aztán belefáradt annak szerinte személytelen, bürokratikus aspektusaiba, és a második évadra már nem írta alá a szerződést. Barátjával, David Parfitt-tal, akivel együtt játszott az Another Countryban, azon törték a fejüket, hogy új társulatot alakítanak Renaissance néven.
A Renaissance Theatre Company - amelynek sikerült megnyernie Károly herceg pártfogását is - 1987-ben tartotta első premierjét: a Public Enemy című darabot Branagh írta, rendezte, és persze a főszerepet is ő alakította. Az előadás negatív főleg reagálásokat váltott ki, az ifjú alkotót megalomániásnak minősítették, Kenneth azonban nem zavartatta magát, játszott a Sok hűhó semmiért-ben és a Hamletben, s a kritikusok megbékéltek vele, mi több, a következő Laurence Olivier-nek kiáltották ki.
A Renaissance megalapításának mozgalmas időszaka alatt Branagh folyamatosan dolgozott tévés produkciókban is, a The Fortunes of War című BBC minisorozatban Emma Thompson volt a partnere, a két színész rokonszenvezett egymással, a barátság hamarosan szerelembe fordult, majd hároméves együtt járás után 1989-ben összeházasodtak. A közönség örült, hogy kedvencei egymásra találtak, a sajtóban ők voltak Ken és Em, az angol film királyi párja. Branagh a Coming Through című mozival debütált a filmvásznon, amelyben D. H. Lawrence-t alakította, majd a High Season című vígjáték következett, ebben egy alkalmatlan ügynököt játszott, az A Month in the Countryban pedig második világháborús veterán volt. Közben nem hanyagolta el a színpadot sem, ám 1988-ban a nemzetközi filmszakma legnagyobb meglepetésére Branagh a rendezői székbe ült. Shakespeare V. Henrik című darabját alkalmazta filmre, és a főszerepet is ő játszotta. Filmbeli menyasszonyát, Catherine francia hercegnőt a felesége alakította, és szerepelt benne Derek Jacobi is, akinek Hamlet alakítása lenyűgözte a kamasz Kennethet. A nagy kritikai elismerést aratott filmet Oscar-díjra jelölték a legjobb rendező és főszereplő színész, továbbá a legjobb jelmez kategóriában, s ez utóbbiban meg is kapta. De Branagh sem maradt díj nélkül: elsőfilmes rendezőként a New York-i kritikusok ismerték el, két Félix-díj jutott neki a legjobb színész és az év legjobb európai filmje kategóriában, elvihette a legjobb rendezőnek járó BAFTA-díjat, és az Evening Standard-díjat, amely az 1989-es év legjobb filmjét jutalmazta.
Rendkívül sokoldalú művész, színészként, rendezőként, forgatókönyvíróként és producerként egyaránt elismert a filmes szakmában. Az Angol Királyi Akadémia dráma szakán végzett és karrierjét színpadi alakításokkal kezdte. Hamarosan a Royal Shakespeare Company tagja lett, ahol alkalma volt eljátszani a legnagyobb Shakespeare-szerepeket. Ezt követően saját színtársulatot hozott létre. A High Season című filmmel debütált 1987-ben, ezt követte az A Month in the Country, majd a nagy kritikai elismerést aratott V. Henrik, melyet címszereplőként, rendezőként és az adaptáció készítőjeként egyaránt jegyez. A produkcióért megkapta a brit Oscart, a BAFTÁ-t. Saját rendezés és főszerep a Meghalsz újra, a Szilveszteri durranások-ban pedig Branagh producerként is bemutatkozik. Szintén saját produkció és rendezés a Sok hűhó semmiért, melyben természetesen az egyik főszerep is az övé. A Hamlet, vagy amit akartok esetében a rendezés és a főszerep mellett a forgatókönyv is Branagh munkája. Branagh-et 1992-ben a Swan Song című rövidfilmért Oscarra jelölték, csakúgy, mint az V. Henrik-ért, melyért nemcsak a legjobb férfiszínész, hanem a legjobb rendező kategóriájában is nominálták. A Hamlet esetében a legjobb adaptációért járó Oscarra nevezték. 1993-ban megkapta a BAFTA Michael Balcon díját, mellyel a filmművészetért tett erőfeszítéseit ismerte el a Brit Akadémia.
Főbb filmjei:
2002 Harry Potter és a titkok kamrája
2002 1500 mérföld hazáig
2001 Az összeesküvés
2001 Szörnyek a földön II.
2001 Szörnyek a földön I.
2000 Irány Eldorádó
2000 Lóvátett lovagok
2000 How to Kill Your Neighbor's Dog
1999 Dinoszauruszok - A Föld urai
1999 A parókakészítő
1999 Wild Wild West - Vadiúj Vadnyugat
1998 Az alku
1998 Démoni csapda
1998 A repülés elmélete
1998 Sztárral szemben
1996 Hamlet
1995 Anna Frank emlékezete
1995 Hamlet, vagy amit akartok
1995 Othello
1994 Frankenstein
1993 Sok hűhó semmiért
1992 Hattyúdal
1992 Szilveszteri durranások
1991 Meghalsz újra
Nézz vissza haraggal!
1983 Egy fiú a vadonban
|