Ralph Finnes
Születési idő: 1962. december 22.
Legnagyobb sikerét Az angol beteg (The English Patient) c. filmmel aratta a közelmúltban, melyért számos filmes díjra jelölték. A Schindler listája (Schindler's List) c. filmben nyújtott alakításáért BAFTA díjat kapott a legjobb mellékszereplőnek járó kategóriában, továbbá Golden Globe-ra és Oscar-díjra terjesztették föl azon kívül, hogy elnyerte a New York-i Filmkritikusok és a Filmkritikusok Nemzeti Szövetségének díját is. 1994-ben a Londoni Filmkritikusok az év legjobb színészének választották, 1995-ben Tony-díjjal tüntették ki a Broadway-n előadott Hamlet címszerepéért. Fiennes egy hat gyermekes angol családból származik, édesapja fotós, édesanyja regényíró volt. Középiskolái után a londoni Royal Academy of Dramatic Arts hallgatója lett. Diplomaszerzését követően a Royal National Theatre, majd két évvel később, 1989-ben a Royal Shakespeare Company társulatához csatlakozott. Színpadon szinte az összes klasszikus darabban, gyakorlatilag valamennyi Shakespeare-drámában kipróbálhatta magát. Játékfilmjei közül a "Strange Days" és a Quiz Show érdemel említést. A közelmúltban fejezte be az "Oscar and Lucinda", valamint az "Eugene Onegin" c. filmek forgatását, a "Prince of Egypt" c. rajzfilmben pedig Ramses fáraó szólal meg az ő hangján. Fiennes Magyarországon forgatatott Szabó István A napfény íze (Taste of Sunshine) című filmjében.
Aki a film betege
Ő az a férfi, akihez hazafias érzületek is fűznek bennünket. Mióta eljátszotta Almássy gróf szerepét az Angol betegben, nagyon, de nagyon kedveljük itthon. Ráadásul ennek okán világsztár is lett. Most nálunk forgat, Szabó István rendezi őt. A film munkacíme a Napfény íze, és remélhetőleg Ralph Fiennes szerez majd nekünk néhány napfényes percet, ha elkészül a mozi.
Hogy kicsoda is Ralph valójában, és honnan jött? Erre válaszol most néhány tény az életéből.
Ralph Nathaniel Fiennes egy hatgyermekes angol család sarja, és lehet, hogy ez az oka annak, hogy gyermekkorában visszahúzódó volt, és leginkább a csöndet szerette. Az édesapja farmokon dolgozott, az édesanyja pedig regényes regényeket írt, neki pedig meseszerű az élete. A szegény család szegény fiacskája egyszercsak gazdag lett, de itt még nem tartunk.
A gyerekkor
A fura nevű fiúnak nem volt a lehető legegyszerűbb a gyermekkora, ugyanis szinte költözködési mániában éltek a szülei. Mire barátokat szerzett volna, már tovább is állt a család, így legjobb pajtásai a testvérek lettek, és a játékai. Olyan gyerek volt, aki egy darab gombbal el tudott órákig játszogatni a sarokban, és nem szerette, ha vendégségbe jöttek a nénikék és bácsikák. A kamaszkora sem volt túl felho~tlen, tele volt gátlásokkal, pattanással, és bizonytalansággal. Ráadásul egy ilyen nagy családban nem olyan könnyu^ felvinni akárkit is a lakásba, hisz legjobb esetben is ketten hárman otthon vannak. De azért akadtak szép számmal sikerei a lányoknál, mert valahogy csak megoldotta mindig a dolgot.
A fiatalság
Azt is mindig sejtette, hogy valami kreatív dolgot fog csinálni, ha nagy lesz. Nem az a fajta ember, aki egy futószalag mellett leéli az életét. Ígyhát szárnyaló képzeletét a képzőművészeti főiskolán próbálta kamatoztatni. Nem tudni, mi adta a késztetést számára, de egyszercsak úgy döntött, letesz az ecsetet, és inkább drámázni kezd. Inkább átment a királyi akadémiára, drámai szakra, minthogy tájképeket fessen a mu^terem nem túl festo~i környezetében. Jól is ment neki a színészkedés, ígyhát kilenc esztendo~vel ezelo~tt már tagja lett a Royal Shakespeare Academy-nek is. Kitu^no~en keltette életre a Shakespeare ho~söket, olyan hamlet volt, mint senki más. Persze a színházi alakítások nem hangzanak át a tengeren túlra, és mi itt Kelet-közép Európában sem tudunk sokat az angol színészekro~l. De szerencsére a film is megtalálta Ralph-ot, így mi is kaptunk belőle egy kicsikét.
A karrier
Az elején játszott Peter Greenaway nem túl nagy sikert aratott Maconi gyermek-ében, aztán pedig Heatchcliffe szerepét osztották rá. Ez nem túl könnyű falat, mint tudjuk, elég sok embernek beletört a foga. A másik, hogy Laurence Olivier után nem sokan merték eljátszani ezt.
De a dinoszaurusz mániában szenvedő Spielberg, aki élete egyik legkomolyabb vállalkozására készült, beleszeretett az üvöltő szelek főhősébe. Így kapta meg Ralph az ízig-vérig gonosz Amon Goet szerepét Spielberg monumentálisan szép drámájában, a Schindler listájában. Persze Fiennes erre a figurára is rendesen rákészült, nem ugrott fejest az alakításba. Tizennégy kilót hízott, hogy az ábrázata is szadista legyen, ne csak belülro~l játssza meg a figurát. Merthogy o~ a film betege.
A rejtvényfejtő
Robert Redford nagy rejtvényt adott fel a számára.Ő rendezte ugyanis a Quiz Show-t, amelyben barátunk a szimpatikus figurából válik szörnyeteggé, a végén pedig sajnálni való fajankóvá. Annak ellenére, hogy a film nem hozott súlyos dollár milliókat a készítők kasszájába, egész jól sikeredett. Ráadásul Ralph zseniális volt, ugyanúgy, mint utána a Halál napjá-ban is. Aztán jött az Angol beteg, aminek a világ nagy része betege lett. Igaz, nálunk utólag kiderült, hogy Almássy gróf nemhogy nem volt szerelmes a filmbéli ho~sno~be, hanem egyenesen homoszexuális volt, de Ralph akkor is jól játszott. Hittük neki a szerelmet, a bánatot, a vergo~dést, és mindent. Még a sivatagba is beleszerettünk miatta. Azóta pedig a kedvencünk. Bármiben játszik, megnézzük. Aki kivárja a szeptember végét, a hazai mozikban láthatja a Bosszúállók címu^ filmet, melyben Uma Thurman a partnere.
A napfény
Hogy arról is szót ejtsünk egy kicsit, hogy mit keres Ralph most Magyarországon, szóljunk a filmről egy keveset. Szabó István mozija a Kiegyezés időszakában zajlik, és egy család életét kíséri nyomon. Apáét, fiáét, meg az ő unokájáét. Míg az első két férfi állandóan a hatalom céltáblája, a harmadik - akit Ralph alakít - fellázad az állandó kizsákmányolás ellen. És hogy hogyan készült Fiennes a szerepére? Libamájat eszegetett, tokaji aszút kortyolgatott, és különbözo~ kávéházakban beszélgetett Szabó Istvánnal. Persze azért a harminchat éves férfi nézegeti a magyar lányokat is, csakhogy ott virít az ujján a karikagyu^ru^je, merthogy otthon egy igen fiatal asszonyka várja (nemrégiben lecserélte a régit egy fiatalabb évjáratúra). De azért néha-néha kajánul megcsillan az a nagyon kék szeme, és kizárólag azért mosolyog vissza a magyar hölgyekre, hogy jobb legyen a film sajtója. A filmet az Alliance és az Intercom produceli.
Filmjei:
Elszánt Diplomata , Az (2005)
Harry Potter és a Tűz Serlege (2005)
Pók (2002)
Álmomban Már Láttalak (2002)
A Vörös Sárkány (2002)
Anyegin (2000)
A Napfény Íze (1999)
Egy Kapcsolat Vége (1999)
Bosszúállók (1998)
Egyiptom hercege (1998)
Oszkár és Lucinda (1997)
Az Angol Beteg (1997)
A Halál Napja (1995)
1994 Kvíz Show
A maconi gyermek (1993)
Schindler Listája (1993)
Ralph Fiennes, mint producer :
Anyegin (2000)
|